Deniz ve Havuz Sonrası Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

admin     16-07-16     Genel     , , , , , ,      576 Defa Okundu

Deniz ve Havuz Sonrası Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Havuz sularında dezenfektan olarak çeşitli kimyasallar kullanılmaktadır. Klorür ve bakır bu kimyasallardan en çok bilinenleridir. Bu kimyasallar bir yandan zararlı organizmaları öldürürken diğer yandan da saçları ve saç derisini yıpratır. Aynı şekilde deniz suyundaki aşırı tuz saçı kurutarak saç derisinin üzerine yerleşir. Bu tuz saça uygulanacak tedavilerin etkisini de bozar. Deniz suyunun içerdiği mineraller kepek ve egzama problemlerine iyi gelse de tuz saçları yıpratır

Suya Girmeden Yapılacaklar

  -> Denize ya da havuza girmeden saçları çeşme suyuyla ıslatmak gerekir. Bu işlem saçları suya doyurur. Böylece saçların kimyasalları ve deniz tuzunu daha az emmesini sağlarız.

  ->  Saçı kimyasallardan ve tuzdan koruyacak bir tabaka oluşturmak için saç kremleri de kullanılabilir. Ancak suya girmeden önce kesinlikle şampuan kullanılmamalıdır.

  -> Saçlar uzunsa toplanmalıdır.

Sudan Çıktıktan Sonra Yapılması Gerekenler

  -> Sudan çıkar çıkmaz saçları çeşme suyuyla durulamak gerekir. Hemen ardından şampuanla yıkamak da tuz ve kimyasalları saçtan uzaklaştırır.

  -> Klorür çözücü özel şampuanları havuzdan çıktıktan sonra tercih edebilirsiniz.

  -> Onarıcı saç kremleri ve losyonlar kullanılabilir.

  -> Saçların kaybettiği mineralleri ve proteini tekrar kazandıracak saç maskeleri kullanılabilir. Bu maskeler denize sık girilen dönemlerde haftada iki kez uygulanabilir.

  -> Saç kurutma makinesinin kullanımı kesinlikle sınırlandırılmalıdır. Saçlar olabildiğince havluyla kurutulmalıdır.


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?