Alış Veriş Yaparken NelereDikkat Etmeliyiz?

admin     02-08-16     Genel     , , , , , ,      457 Defa Okundu

Alışverişte Dikkat edilmesi gereken Püf Noktalar

Evimizin ve işyerlerimizin ihtiyacını karşılamak için yapacağımız alış verişlerde bazı püf noktalarına dikkat edersek bütçemizin açık vermesini engelleyebiliriz. Bu neden ile alış veriş yapmadan önce bazı bilgilerin edinilmesi gerekir. Öncelikle alış verişe çıkmadan önce karımızın çok aç olmamasına özen göstermeliyiz. Aç olan kişi alış veriş yapar iken doğal olarak her şeyi almak isteyecektir. Alemci.Net Ailesi Olarak Bu neden ile bu durumlarda çok aç olduğumuz için olur olmaz şeyleri de alarak bütçemizi sarsabiliriz. Fakat karnı tok olan kişi açlık hissetmeyeceği için biraz daha itidal gösterecektir.

Alışverişe çıkmadan önce ihtiyaçlarımızı not ederek gider isek yapacağımız alış veriş daha sağlıklı olacaktır. Her gördüğümüz şeyin lazım olup olmadığın bilmeden yapacağımız alış verişler belki de gereksiz tüketim yapmamıza fırsat sağlayacaktır. Bu neden ile hiç kullanamadan aldığımız ürünü çöpe atmak durumunda dahi kalabiliriz. Bu yüzden bir kağıda ihtiyaçlar yazılarak yapılan alış veriş gerekli ürünleri almanıza yardımcı olacaktır.

Mobilya almaya karar verdiğiniz de ise öncelikle mobilya alınacak alanın ölçülerinin iyi tespit edilmesi gerekir. Bazen aldığımız mobilya eve getirildiğinde mobilya o alana uymayabilir. Dolayısı ile nakliye gibi ek masraflar bütçenize zarar verebilir. Bu neden ile ölçüm yapmak sizin uzun süreli mobilya kullanmanıza izin verecektir.

Gıda türü alış verişlerde ise son kullanım tarihi çok önemsemeniz gereken bir önemli husustur. Çünkü son kullanma süresi geçmiş ürünler sağlığınızı tehdit edeceği gibi bütçenizin delik vermesine de sebep olacaktır. Alınacak gıdaların devletin ilgili birimleri tarafından onay izninin olup olmadığını da kontrol ediniz. Her üründe ilgili kurumun ilgili izin yazısı ürün üzerinde olmak zorundadır. Özellikle hayvansal gıdalar çok çabuk bozulduğundan bu hassasiyeti bu ürünler de göstermeniz gerekir. Süt ve tavuk ürünleri en çok bozulan ürünler olduğunu da unutmayınız.


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?