Çocuklar Ve İnternet Kullanımı

admin     12-07-16     Aile Ve Çocuk Gelişimi     , , , , , , ,      758 Defa Okundu

Yazdır e-Posta
Son 10 yılda giderek artan internet kullanımı artık, yaş, cinsiyet, meslek, gelir düzeyi göz etmeden hepimizin hayatlarının içine girmiş durumda. Bilginin ulaşılabilirliğinin artması, zaman kullanımımızı iyileştirmesi, vizyonumuzu geliştirmesi gibi olumlu yanlarının yanı sıra internet, iyi yönetilmediğinde ise dost bir araçtan çok, kötü etkileri olan bir alışkanlığa dönüşebiliyor.

Oto denetim mekanizmaları henüz tam gelişmemiş, seçme konusunda kriterleri oturmamış, psikolojik olgunluk süreçlerini henüz tamamlamamış çocuklar ise bu dosttan olumsuz etkilenebiliyorlar.

Doğru internet kullanımı

Teknolojik herhangi bir araç veya yöntem eğer amacına uygun kullanılmazsa birçok tehlikeye sebep olabilir. İnternet kullanımının da çocuklar tarafından “doğru” bir şekilde olması için, yetişkinlerin denetimi gerekebilir. Doğru internet kullanımı demek;

Çocuğun yaşına ve gelişimine uygun siteleri ziyaret etmesi,

-Uyku veya günlük düzenini bozacak saatlerde ve sürelerde kullanmaması,

-Bilgi edinme ve bazen yaşına uygun eğlence amaçlı kullanması,

Vizyonunu geliştirmede tek yöntem olarak görmemesi,

-Ebeveynlerin onay verdiği içerikli sitelerde veya internet etkinliklerini kullanması olarak tanımlanabilir.

Çocuklarımızın interneti doğru bir şekilde kullanmaları için, ilk adım interneti onlara tanıştırırken bunu nasıl sunduğumuzdur. İnternetin amaca dönmeden araç olarak kalmasını sağlayan en önemli etken kullanım alanlarının iyi tarifine bağlıdır.

Gerekirse anne babalar, internetin kullanımına dair,

-tarifler yaparak,

-hangi şekildeki kullanıma izin verdiklerini belirterek

-izin vermedikleri içeriklerin sakıncalarını anlatarak

-küçük yaşlarda interneti beraber kullanarak,

-kendileri için uygun olanı nasıl seçeceklerine dair kriterleri birlikte oluşturarak, interneti doğru bir şekilde kullanabilirler. Çocuğun psikolojik olgunluk düzeyine uygun olmayan, öğrenmeye ve anlamaya hazır olmadığı her türlü bilgi ve/veya görüntü, çocuğu olumsuz etkiler.

Aile- çocuk-internet dengesi nasıl kurulabilir?

İnternetin kullanımında, her alanda oldu gibi anne babanın rol modeli olması çok önemlidir. Gününün 4 saatini internet üzerinde geçiren bir ebeveynin -iş sebebi ile

bile olsa- çocuğunun internet kullanımı hakkında düzenleme yapabilmesi çok kolay olmayabilir. Bu nedenle, interneti ebeveynin de sınırlı bir zaman diliminde kullanması, belirli amaçlar dahilinde faydalanması, kendi kullanımında dikkat ettiği noktaları çocuğu ile paylaşması çok önemlidir.

Okulla ilgili ödev veya projelerde internet kullanımı gerektiğinde, 15-20 maddelik güvenilir bir kaynak site listesi çıkarmak, çocuğun anahtar kelime girerek ilgisiz bilgi ve yorumla ulaşmasını engellediği gibi, güvenilir kaynaklardan bilgi almasını sağlar.

Internet kullanımı, evlerimizdeki telefonlar kadar yaygınlaştıkça, çocuğun kullanımına tamamen engel olmak doğru değildir. Bu nedenle, “yasaklamak” yerine, neyin uygun olduğuna, hangi etkinliklerin internet üzerinden yapılabileceğine, hangi sitelerin ziyaret edilebileceğine, ne kadar bir süre ve ne zaman internet kullanılacağına çocuğunuzla beraber karar vermek onun iç denetim becerilerini geliştirecektir. Aksi halde sıkı kural koyup, yasaklayarak veya korkutarak bilgi ve davranış öğretemeyiz, sadece dış denetim -anne babanın yasaklayıcı yaklaşımı- var olduğunca o davranışı sergileriz.

Çocuğun internet kullanımındaki iç denetimi ise, onun sorumluluklarını yerine getiren bir birey olması, ev içindeki disiplin uygulamaları, kurallar, kişilik gelişimi ile ilgilidir.

İnternetin çocuklarda yaratabileceği fiziksel ve sosyal etkiler nelerdir?

Yoğun internet/bilgisayar kullanımı, göz bozukluğu, postür/duruş bozuklukları gibi fiziksel etkilere sebep olabilirler.

Yoğun ve kontrolsüz internet kullanımı sosyal anlamda ise;

-Dış/gerçek dünyadan uzaklaşmaya,

-Daha bireysel olmaya,

-Arkadaşlık ve diğer sosyal becerilerin olumsuz etkilenmesine,

-Giderek izole bir hayat sürmeye ve bundan rahatsız olmamaya,

-Yaşa uygun olmayan bilgi/görüntüler alındığında, bunların yorumlamasında zorluk çekmeye,

-Ailevi ilişkilerin zayıflamasına,

-Problem çözme becerilerinin gelişmemesine sebep olabilir.

Internet kullanımının çocuğun üzerindeki etkileri belirleyen bazı faktörler vardır


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?