Çocukluğumuzdaki Oyunlar

admin     09-08-16     Genel     , , , ,      852 Defa Okundu

Küçüklüğünde Atari Oynayan Nesil ile Elinden Tableti Düşürmeyen Nesil Arasındaki 15 Temel Fark

“Bi bak bakalım adaptör ısınmış mı?”

s-345e0396057a7af0644b97d6abeb083d2f54f805

90’lı yıllarda çocuk olanlar için cennetten yeryüzüne düşmüş en büyük nimetti Atari.

Anne, babalar tarafından; “okul katili”, “televizyon düşmanı”, “kardeşlerin arasına nifak tohumları sokucu” gibi sıfatlarla anılan ama hepimizin hayal gücünü alıp yıldızlar arası seyahate çıkaran buluştu; atari.

Sabah erkenden hayaliyle uyandıran, okuldayken derste geçemediğimiz bölümü geçme stratejileri planlatan, kardeşi oynatmamak için bin bir dalavereler kurduran…

Pek çok neden sayabilirdik atari oynamak için.

Adaptörün ısınması en büyük kabustu bizim için.

Ama şimdi öyle mi. Tablet ve akıllı telefon nesli bu kültürden çok uzakta. Bazılarımız da akıllı telefonların esiri olsak da, atari oynamanın tadı hiçbir şeyden alamıyoruz.

Ama şimdiki “tablet nesli” ne yazık ki bu ayrımın farkını anlayamayacak.

Peki bakalım; şimdiki nesil neler kaçırmış, biz neler kazanmışız, Atari sayesinde.

1. 9999999 oyunun bir kasetin içerisine sığdırılabilme fikri

 images

Atari kaseti denince akla ilk olarak bir çocuğun hayalleriyle nasıl oynanabileceği gelir. Bu kasete ilk baktığımızda kabul edelim hepimiz inanmıştık ve üşenmeyip o 9999999 oyunun bir çoğuna da baktık. Bunların arasında topu, topu 25 farklı oyun olduğunu anlayınca sistem tarafından ilk kazığı yediğimizi anladık. Ama yine de yılmadık oynadık, adaptör ısınıncaya kadar. Annemizden terliği yiyene kadar…

Paradan altı sıfır atılınca atari kasetlerinden de altı 9’u attık biz. Geriye kalanlarla mutlu mesut yaşadık.

Ama tablet nesli çekmedi tabi böyle zorluklar. Android marketlerden istedikleri oyunu indirdiler. Öyle kasetçiye gidip oynamadığın oyunun olduğu kaseti aramaya çalışmak yok. Yazdılar adını arattılar. İndirdiler. Oynadılar. Sıkıldılar. Sildiler.

2. Kablolu tabancayla nişan almak VS Dokunmatik ekran

Duyduğuma göre hala İsviçreli Bilim Adamları şu oyunun çalışma prensibi hakkında araştırmalar yapıyormuş. Ama bir türlü kesin sonuca ulaşamıyormuş. Ulaşamazlar tabi. Onun sırrı düşünce gücünde. Sen hangi ördeği vurmak istiyorsan ona odaklanıyorsun, tabancayı istersen halıya doğrult. Ateş ettiğinde tak o ördek iniyor aşağı.

Ama dokunmatik ekranlarda öyle mi. Saldırmak istediğin şeye dokunman yeterli. Şekerleri kaydırmak için parmağınla sürükle tamam. Manevrayı parmağını kaydırarak ver falan, bunlar basit şeyler.

Biz zor zamanların çocuğuyduk. Şimdiki nesil için oyun oynamak çok kolay.

3. “GAME OVER”

4. Sevdiğimiz kızın peşinden koşmadık Prenses’in peşinden koştuğumuz kadar.

Sevdiğimiz kızın peşinden koşmadık Prenses'in peşinden koştuğumuz kadar.

“Muslukların gücü adına, mantar tanrısı ve onun kutsal yıldız savaşçısı. Ben Mario’yum. Prenses’e aşık olan bir tesisatçı. Şİmdi onu ejderhanın elinden kurtarmaya gidiyorum, nasıl olsa memlekette prens yok.” prensibiyle yola çıktık biz de Mario ile beraber. Kah uçan kaplumbağaları öldürdük kah mermi atan bulutlardan kaçtık. Ama yılmadık. Gittik kurtardık prensesi kötü ejderhaların elinden ama bir kuru teşekkürden başka bir şey alamadık.

Gerçek hayatta böyleydi işe hep bizim için. Kurtardığımız prensesleri ertesi gün aynı ejderhanın koynunda yakaladık.

Tablet ve akıllı telefon nesli ise bilmez Mario falan. 3 canları olsa vermezler birini prenses için. Angry Birds‘de kuş fırlatıyorlardı bir ara domuzlara, o da kalmadı artık. Şimdi dönen bir çemberin etrafına bir şeyler yerleştirmeye çalışıyorlar. Dönen dünyaya hiçbir şey tam yerleşememişken.

5. Hani piksel piksel bakardın ya bize, Chun Lee. Dayısının oğlu Ryu’dan yemiştik hepimiz aduketi.

Hani piksel piksel bakardın ya bize, Chun Lee. Dayısının oğlu Ryu'dan yemiştik hepimiz aduketi.

İki kol olurdu yan yana otururduk halıya, arkadaşımızla ya da kardeşimizle. Dhalsim’in kolu uzundu. Ryu’nun aduketi fena. Chun-Lee’nin tekmeleri zalım. Muhabbet ederek oynardık. Şimdi çoook farklı versiyonları çıktı. Street Fighter 22430 falan. Ama hiçbirinin tadı o ilk oynadığımız Street Fighter gibi olmadı. O heyecanı bize yaşatmadı.

6. Ben senin viraj alabilme ihtimalini sevdim be F1.

Ben senin viraj alabilme ihtimalini sevdim be F1.

Araba yarışlarının, araba yarışları olduğu zamanlar. Getir Micheal Schumacher’i o bile bitiremez şu oyunu.

3 bölüm geçene B sınıfı ehliyeti direk veriyorlarmış diye söylentiler çıktıydı.

Şimdi tableti sağa sola çevirerek kullanıyorlar arabayı. 300 kere kaza yapıyorlar yine de arabada en ufak bir çizik bile olmuyor. Biz bununla çalılara çarpsak araba patlardı be patlardı! Sonra yeniden başlardık tabi.


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?