Darbeye darbe

admin     17-07-16     Genel     , , , , , , , ,      834 Defa Okundu

Darbeye darbe

Alemci.net darbe

15 Temmuz darbe girişiminde önceki akşam saat 21.45’te İstanbul’da Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin Anadolu-Avrupa istikameti askerler ve tanklarla kapatıldı. Askeri birlikler ve tanklar İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Çevik Kuvvet Müdürlüğü, Atatürk Havalimanı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni işgal etmeye çalıştı. Sokaklara çıkan binlerce kişi darbe girişimine tepki gösterdi, tankların önünde durdu. Özel Harekât polisleri devreye girdi. Darbe girişimi yüzlerce askerin gözaltına alınmasıyla sonuçlandı.

DARBE girişimi sırasında İstanbul’da saat 21.45’te Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin Anadolu – Avrupa istikameti askerler tarafından kapatıldı. İlerleyen saatlerde özel harekât polisleri köprüde önlem aldı. Vatandaşların sokağa çağrılmasının ardından binlerce kişi araçlarıyla köprüye akın etti. Askerler gruptakilere ateş açtı. Arter Ajans’ın sahibi Erol Olçok ve oğlu Abdullah Olçok yaşamını yitirdi.

Askerler saat 22.00 sıralarında Vatan Caddesi’ndeki Emniyet Müdürlüğü’nü ele geçirmeye teşebbüs etti. Saat 22.15’te askerlerin Atatürk Havalimanı’na girdiği, 22.45’te Harbiye’deki TRT Radyo binasının askerlerce kontrol altına alındığı haberleri geldi. 22.50’de de askerler Bayrampaşa’daki Çevik Kuvvet Müdürlüğü’ne girdi.

Topkule Kışlası’ndan hareket eden zırhlı araçlar ve tanklar 0-3 Karayolu’nda ilerlerken, sokağa çıkan vatandaşlar tarafından durdurulmak istendi. Zırhlı araçlar, vatandaşların araçlarının üzerinden geçerek ilerledi.

İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, sabaha karşı “Elebaşı orada” diyerek Topkule Kışlası’na operasyon emri verdi. Kışlanın kapısı iş makineleriyle kapatıldı. Polislerle askerler 5 saat çatıştı. 250 asker dün 11.30’da teslim oldu. Askerler, üniformalarının üst kısmı çıkartıldıktan sonra elleri arkadan kelepçelenerek gözaltına alındı.

Göztepe O-1 Karayolu’nda askerler, vatandaşlarca linç edilmek istendi. Zırhlı araçta bulunan yüzbaşı kendisini karnından vururken, askerleri polis kurtardı.

Darbe girişiminin ardından Hasdal Kışlası’nda bulunan 4 rütbeli asker, polis aracına bindirilirken bir grup vatandaşın saldırısına uğradı.

Türk Hava Yolları (THY), darbe girişimi nedeniyle yaşananlardan dolayı 925 seferini iptal etti.

Alemci.net Darbe

6 ASKERE LİNÇ

DARBE girişiminde en şiddetli çatışmalardan biri Boğaziçi Köprüsü üzerinde yaşandı. İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, darbe girişimini önlemek için bölgeye gitti. Çalışkan ve iki korumasına askerler ateş açtı.

Alemci.net darbe

Çalışkan yara almadan kurtuldu. Korumalarından Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde görevli Münir Alkan şehit oldu, polis Mehmet Önay ise yaralandı.Sabah 06.30 sıralarında askerler teslim olmak için ellerini kaldırarak tek sıra halinde dizildi.

578aafde67b0a91d2c0cb5f2

Ellerinde demir çubuk, kemer, kesici aletler bulunan bir grup polisin arkasından koşarak askerlerin bulunduğu noktaya gitti. 6 asker linç edildi. Bazı kişiler demir çubuklarla yaralı askerlere vurdu, bazı askerler yerde sürüklendi. Askerlerin cesedi köprüden atılmak istendi, polis engel oldu. Bir askerin boynunun kesildiği iddia edildi.

KULELİ LİSESİ’Nİ TÖREN VAR DİYE ÇAĞIRMIŞLAR

KULELİ Askeri Lisesi’nde okuyan öğrenciler önceki gün saat 15.00 sıralarında ‘tören hazırlıkları’ için acil olarak askeri liseye çağrıldı. İddiaya göre akşam saatlerinde tatbikat yapılacağı söylenerek, öğrenciler başlarında komutanlarıyla birlikte sokağa çıktı. Çengelköy’e doğru yürüyen öğrenciler ve askerler karakola girerek polislerin silahlarını aldı. Arbede sırasında karakol ve işyerleri silahlarla tarandı. 10 kişi hayatını kaybetti. Dün sabah saatlerinde asker ve öğrenciler liseye geri döndü. Özel Harekât polisleri, aynı saatlerde liseyi bastı. Çok sayıda öğrenci gözaltına alındı. Lisedeki  komutanlar ise teslim olmayarak beklemeye başladı. Yaklaşık 3 saat süren müzakerelerin ardından geri kalan öğrenciler ve komutanları teslim olma kararı aldı. Öğrenciler ve komutanları askeri liseden 7 otobüsle çevik kuvvet polisi eşliğinde çıkarıldı. Askeri lise önünde bekleyen kalabalık, otobüslerin bulunduğu alana doğru koştu. Gruptakiler askerlerin taşındığı otobüslere taş ve yumruklarla saldırdı.  (Fırat ALKAÇ/İSTANBUL)

‘TATBİKAT SANIYORDUK’

DARBE girişimi sırasında polisin en kısa sürede hayatı normale döndürdüğü Atatürk Havalimanı’nda 67 asker gözaltına alındı. Atatürk Havalimanı karakolunda ilk sorguları yapılan erlerin, tatbikat yaptıklarını zannettiklerini belirterek, “Halk gelip tankların üzerine çıkmaya başlayınca gerçeği anladık” dedikleri öğrenildi. Havalimanındaki darbeyi Kara Kuvvetleri Personel Başkanlığı Mesleki Gelişim Şube Müdürü Piyade Albay Mustafa Kol yönetti. Albay Kol’un darbe girişiminde bulunduklarını kabul ederek polisler geldiği zaman “Tamam geri çekiliyoruz” dediği öğrenildi. Albay Kol, daha sonra Emniyet Müdürlüğü binasına giderek müdür makamına geçmek istedi. Ancak burada bulunan bir polis silahını çekerek Kol’a doğrulttuğu ve “Buraya girerseniz ateş edeceğim” dediği belirtildi. Albay Kol, bu hareket üzerine geri adım attı ve birliğinin başına döndü. Gecenin ilerleyen saatlerinde askerler, polis ve toplanan binlerce kişinin ortak çalışmasıyla etkisiz hale getirildi.

578aafde67b0a91d2c0cb5fa

TANKLARIN ÖNÜNÜ BÖYLE KAPATTILAR

DARBE girişiminin duyulması üzerine vatandaşlar önceki akşam 22.30 sıralarında Kartal Cevizli’deki General Nurettin Baransel Kışlası önünde toplandı. Kışlanın önüne belediye otobüsleri, TIR’lar ve sivil araçlar konuldu. Türk bayraklarının asıldığı taksiler ve ellerinde bayrak taşıyan vatandaşlar, nizamiyenin girişinden 100 metre içeriye kadar olan bölümde yolları kapatarak bekledi.

578aafde67b0a91d2c0cb5f8

Vatandaşlar, Nizamiyede sabahladı. D100 Karayolu da Maltepe’den itibaren çift yönlü olarak, TIR’lar ve çekicilerle trafiğe kapatıldı. Üsküdar’da da 6 tank ve 4 zıhlı askeri araç dün saat 12.00 sıralarında Altunizade yönünden meydana doğru ilerlemeye başladı. Yine itfaiye araçları ve halk caddenin meydana çıkan yerinde barikatlar oluşturdu. Çöp kovaları ve dubalarla yol kapatıldı. Bir asker “Bizim olaylardan haberimiz yok. Bize sadece buraya gelin dediler. Biz de bu vatanın evladıyız” dedi. Yaklaşık yarım saat sonra polis ekipleri ellerinde uzun namlulu silahlarla tankların üzerine çıktı. Tankların üzerinde olan askerler gözaltına alındı.

BELEDİYE ÖNÜNDE 17 ÖLÜ

DARBECİ askerler önceki akşam saat 22.00 sıralarında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Vezneciler’deki binasına girdi. Askerler binaya yaklaşmaya çalışan vatandaşların üzerine ateş açtı. Polisler, binanın etrafını sardı ve askerlere ‘teslim ol’ çağrısı yaptı. Askerler ateşle karşılık verdi. Çatışma 3 saat sürdü. Askerler teslim oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 17 kişinin öldüğünü açıkladı.


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?