Gönderen Konu: Yapı Kredi karbon ayak izini küçültüyor  (Okunma sayısı 57 defa)

cancan

  • Yeni Üye
  • *
  • İleti: 6
    • Profili Görüntüle
    • iş fikirleri tavsiyeleri
Yapı Kredi karbon ayak izini küçültüyor
« : 01 Kasım 2021, 16:57:24 »
YAPI Kredi sadece bankanın operasyonel faaliyetlerinden kaynaklanan çevresel ve sosyal etkileri değil, kredilendirme faaliyetleri aracılığıyla müşterilerinin yarattığı etkileri de ölçüp dönüşümlerini sağlıyor. Sürdürülebilir bir dünya için çalışmalarına hız kesmeden devam eden Yapı Kredi, iklim krizinin iş gücü verimliliği, istihdam, tarım, turizm gibi alanlarda dünya finans sistemi için önemli bir risk oluşturduğunun bilinciyle hareket ediyor. Bu konuda Dünya Ekonomik Forumu’nun 2021 Küresel Risk Raporu’na atıfta bulunan Yapı Kredi, rapora göre gerçekleşmesi muhtemel ilk beş riskten dördünün çevre ile bağlantılı olduğunu hatırlatıp şu bilgiyi paylaştı:

“Maalesef daha bügünden dünyanın dört bir yanında olağanüstü hava olaylarının finansal etkilerini görmeye başladık. Şirketlerin ilerleyen dönemlerde iklim krizi, çevre tahribatı, biyolojik çeşitlilik kaybı ve olağanüstü hava olaylarının olumsuz etkilerine karşı tedbirli olması büyük önem taşıyor. Bununla birlikte yalnızca iş dünyası ve şirketlerle değil, sürdürülebilir bir dünya için topyekûn bir mücadele gerekiyor. Dolayısıyla tüm dünyada bütün üretim ve tüketim modellerinin yeniden değerlendirilmesi ve sürdürülebilirlik çerçevesinde dönüşümün gerçekleşmesi gerekiyor. Burada da finans sektörünün misyon üstlenmesi oldukça kritik.”

BANKA İÇİ ETKİN YÖNETİM

Yapı Kredi aynı zamanda dünyanın iklim kriziyle mücadelesinde karbon emisyonunun azaltılmasının büyük önem taşıdığının altını çiziyor. Gezegenimizi korumak ve gelecek nesillere daha sürdürülebilir bir dünya bırakmak için karbon emisyonunun azaltılması konusunda iş dünyasının ve kurumların hayati bir rol üstlendiğini hatırlatan Yapı Kredi, bu konuda aldıkları önlemler ve çalışmalar hakkında ise şu bilgiyi veriyor: “Özellikle etki alanı düşünüldüğünde, finans sektörünün karbon emisyonu konusunda dönüştürücü gücü öne çıkıyor. Finans sektörünün bu alanda attığı adımlar, iklim değişikliğine karşı küresel çapta verilen mücadelede kilometre taşlarını oluşturuyor. Sürdürülebilirlik konusunda attığı adımlarla uzun yıllardır örnek kurum olarak dikkat çeken bankamız, karbon emisyonu konusunda da önemli çalışmalar yapıyor. Yapı Kredi, hem operasyonel hem de kredilendirme faaliyetlerinden kaynaklanan çevresel ve sosyal etkilerini etkin bir şekilde yönetiyor. Genel Müdürlük ve yurt içi iştirak binalarında ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi’ni uyguluyor. Her yıl operasyonel faaliyetlerinden kaynaklanan sera gazı sa-hmlannı ISO 14064 standardı ile uyumlu olarak hesaplayıp raporluyor.”

YALIN ÇALIŞMA'YA GEÇTİ

Yapı Kredi diğer yandan kendi sektörü için bir ilk olan “Yalın Çalışma” modeline geçiş yaptı. Geçen yıl mart ayından itibaren sekiz binden fazla Yapı Kredi çalışanı bu kapsamda evlerinden çalışmaya başladı. Bu sayede banka, karbon ayak izini toplamda yüzde 51 oranında (32.106 ton C02e) azaltmayı başardı. Yeni düzenlemeyle birlikte hem gereksiz kullanılan kâğıt oranının düşmesi, hem de servis kullanımının azalması ile banka çevresel etkisini önemli ölçüde azalttı. Ayrıca, gerek gerçekleştirdiği canlı yayın programlarıyla, gerekse oluşturduğu pod-cast kanallarıyla Yapı Kredi müşterilerini bilinçlendirip daha doğa dostu çözümlere teşvik etmeyi ve karbon salimim azaltmayı misyon edindi. Bunun yanı sıra banka kendi içinde geliştirdiği dijital bankacılık çözümleriyle çevresel etkisini de en aza indirmiş durumda, örneğin banka Yapı Kredi MobiFdeki “Panik Yok Butonu” hizmetiyle olası bir çalıntı veya kart kaybolması durumunda anında müşterilerinin kartlarını geçici olarak iptal ederek yeni kart basımının önüne geçti. Bu sayede yüz binlerce adedi bulan gereksiz kart kapatma işlemlerini önleyerek ilave karbon salimini da önlemiş oldu.

Emisyonunu azaltma taahhüdü verdi

Yapı Kredi, kısa süre önce Bilim Temelli Hedefler Girişimi'ne (Science Based Target Initiative) emisyonlarını azaltma taahhüdünde bulundu. Bu sayede belirleyeceği emisyon azaltım hedefleri, uluslararası bir girişim olan Bilim Temelli Hedefler Girişimi tarafından doğrulandıktan sonra, kamuya açık bir şekilde duyurulacak. Böylece banka iklim değişikliğiyle mücadelede önemli bir rol alarak, küresel ısınma artışını 2°C'nin, ideal olarak ise l,5°C'nin altında sınırlayan Paris Antlaşmasının hedefleri doğrultusunda çevreye katkıda bulunacak. Ayrıca Yapı Kredi, Türkiye’den "1.5°C’ye Yönelik İş Hedeflerini (Business Ambition for 1.5°C) imzalayan ilk ve tek kurum olarak öncü bir rol de üstleniyor.

Sürdürülebilir bir dünya için çalışmalarına hız kesmeden devam edeceğini açıklayan Yapı Kredi, önümüzdeki dönemde de sadece operasyonel faaliyetlerinden kaynaklanan çevresel ve sosyal etkileri yönetmekle kalmayıp, kredilendirme faaliyetlerinin aracılığıyla müşterilerinin yarattığı etkileri de ölçmek ve dönüşümlerini sağlamak için sınırları kaldıracağı taahhüdünde bulunuyor.
En yeni iş fikirleri arayanlar takipte kalın.