Gönderen Konu: Domain Hosting Bağlantısı Nasıl Yapılır?  (Okunma sayısı 326 defa)

nixor

  • Tam Üye
  • ***
  • İleti: 221
    • Profili Görüntüle
Domain Hosting Bağlantısı Nasıl Yapılır?
« : 28 Mayıs 2019, 10:46:03 »
Domain hosting bağlantısı ile ilgili önemli detayları bu yazımızda sizler için sıraladık.
Farklı Firmadaki Alan Adımı Natro ile Nasıl Kullanırım?
Alan adınızı farklı firmadan satın almanız durumunda temelde yapmanız gereken; alan adınızın (domain) DNS sunucularını değiştirmek olacaktır. Natro'dan satın aldığınız hosting ürünü ile alan adınızı eşleştirmek isterseniz, ilk adım olarak bu işlemi yapmanız gerekmektedir. Bu işlemde, kayıt servislerinin güncellenecek global işlemi nedeni ile, 1 -  4 dakika arasında kayıtlar güncellenerek yenilenmektedir.  Natro üzerinden satın alınan domainlerde "default" olarak Natro sunucularına yönlenmiş şekilde DNS sunucu kayıtları gelmektedir. Farklı firmalardan alınan domainlerin yönetimi hakkında alan adının satın alındığı firma ile iletişime geçilerek; "Alan adımın DNS sunucularını ( diğer adı ile NS kayıtları ) Natro'ya  yönlendirmek veya değiştirmek istiyorum." talebinde bulunarak ilgili platform üzerinden değiştirilebilir.

Natro'nun DNS Kayıtları Nedir? (Domain Name Server)
İlgili firma ile görüşüldüğünde karşı firmaya aşağıdaki kayıtları iletebilirsiniz:

linux hosting

Alan Adı DNS İşlevi
Madalyonun görünen yüzü sadece harflerden oluşan, uzantısını da istediğimiz gibi satın aldığımız bir cümle denilebilir.  Bu işlemin, alan adını farklı domaine yönlendirmek, park sayfasına çekmek, e-posta sunucuları kaydı girmek, TXT kaydı girmek, A kaydı ile yönlendirme yapmak, transfer işlemleri, whois detaylarını girmek gibi başlıca detayları da bulunmaktadır.

linux web hosting

Domain, Hosting İle Nasıl Kullanılır?
Yukarıda, alan adının farklı firmalardan veya Natro platformu üzerinden satın alındığında, hosting ile eşleşebilmesi için gerekli işlemlerden bahsettik. Şimdi ise; alan adının nasıl ekleneceğinin temellerini, aşağıdaki görsellerle takip edebilirsiniz.