Gönderen Konu: KOBİ'ler İçin Adım Adım Siber Güvenlik Kılavuzu  (Okunma sayısı 70 defa)

semtr

  • Yeni Üye
  • *
  • İleti: 2
    • Profili Görüntüle
Günümüzde siber güvenlik hem kurumsal şirketler ve KOBİ’ler, hem de şahıslar için öncelikli sorunlardan biri olarak görülmektedir. Kurumsal yapılar hem bütçe, hem de insan kaynağı olarak siber tehditlere karşı daha sağlıklı ve başarılı şekilde önlem alabilmektedir. KOBİ’ler ve şahıslar ise maalesef aynı şekilde önlem alamamaktadır. Ponemon Institute tarafından 2019 yılında hazırlanan rapor dünya genelinde KOBİ’lerin %66’sının siber saldırıya maruz kaldığını, bunlardan %63’ünün veri kaybı ile sonuçlandığını göstermektedir. Ponemen Institute “Hiçbir kurum siber tehditleri göz ardı edecek kadar küçük değildir” der. Özellikle günümüzde birçok işlemin elektronik ortama taşındığı bir zamanda veri kaybıyla sonuçlanan bir siber saldırının kuruma maliyeti çok yüksek olabilir.Diğer taraftan ise, siber güvenliğin sağlanması kolay bir süreç değildir. Bir küçük işletmenin, kurumsal şirketler seviyesinde bir siber güvenlik altyapısı oluşturmak için onlarca bin dolar harcayarak yazılım, donanım ve insan kaynağı yatırımı yapmasının gerçekdışı olduğu aşikârdır. Peki KOBİ’ler ve siber güvenliğini önemseyen bireyler ne yapmalı?

Aslında durum şu ki minimal harcama ve kendi becerilerimizle alabileceğimiz önlemlerle, siber güvenliğimizi %70-%80 oranlarında sağlamak mümkün. 100% güvenliğin hiç bir zaman mümkün olmadığı, onlarca bin dolar harcanarak güvenliğin %90+ seviyelerine getirilebileceği düşünülürse minimal çaba ve maliyetlerle siber güvenliği %70-%80 oranında sağlayabilme imkanı KOBİ ve bireyler için çok değerli olmalı!

Peki bunu nasıl sağlayabiliriz? Siber hijyen kurallarını uygulayarak!

Deffend.net  tam da bu düşünceyle yola çıkmış, amacı Siber Hijyen kurallarını herkes için ulaşılabilir hale getirmek ve isteyen herkesin siber güvenliğini büyük oranda sağlamasına yardımcı olmak. Bu amaçla oluşturulan

Siber Güvenlik Kılavuzunda bir çok konuya değinilmiş ve birçok konuyla ilgili kılavuzlar oluşturulmuş. Tüm bu içerikler herkese Siber tehditlere karşı verilen mücadelede yardımcı olacak içeriklerdir.

Alıntı
"Siber hijyen kuralları diğer hijyen kuralları gibi hayatınızın bir parçası olmalı!"