KADINLAR İŞTE….

admin     11-08-16     Aile Ve Çocuk Gelişimi     , ,      710 Defa Okundu

Apandisiniz ya da bademcikleriniz alındı mı? O zaman iyi haber… Eğer bir kadınsanız ve bu operasyonları geçirdiyseniz hamile kalma şansınız daha yüksek.

Uzmanlar henüz bunun nedenini bulamasa da yapılan bir araştırmaya göre toplumda bu ameliyatlardan birini ya da her ikisini olan kadınların hamile kalma şansının daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

HER İKİSİNİ ALDIRAN KADINLARDAN DOĞURGANLIK YÜZDE 59.7 DAHA FAZLA

Dundee Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bilim adamlarının yaptığı araştırmayı yorumlayan Dr. Sami Shimi şunları söyledi, “Yıllarca apandisit ameliyatının tam tersi etki yaptığı düşünülüyordu. Ancak bu son araştırma tam tersini gösterdi. Apandisit ameliyatı olanlarda yüzde 54.4, bademciklerini aldıran kadınlarda ise yüzde 53.4 oranında doğurganlık daha fazla. İkisini birden olan kadınlarda ise doğurganlık yüzde 59.7. Ancak bunun neden doğurganlığı arttırdığını tam olarak bilmiyoruz. O nedenle bu bir kısırlık tedavisi olarak düşünülemez. Kadınlar kesinlikle bilinen kısırlık tedavilerini bırakarak bu ameliyatları olmayı denememeli.”

NEDENİ NE?

Uzmanlar bu iki ameliyat ile doğurganlık arasında hiçbir bağ bulamadı. Uzmanlar bunun ameliyat olan kadınların edindiği herhangi bir alışkanlık nedeniyle olabileceğini düşünüyor ancak henüz bilinmeyen biyolojik bir neden de olabileceğini belirtiyorlar. Bu iki hipotezi de değerlendirdiklerini belirten uzmanlar bu araştırma sonucunun yeni tedavilerin önünü açabileceğini belirtiyor.

Araştırma Journal of Fertility and Sterility isimli bilimsel dergide yayınlandı


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?