Rus hackerlardan Trump’a şok!

admin     14-06-16     Genel     , , , , , ,      557 Defa Okundu

Rus hackerlardan Trump'a şok!

Rus hackerlardan Trump’a şok!
ABD’deki Demokrat Parti’nin bilgisayarlarına giren Rus internet korsanlarının, Cumhuriyetçi Parti’nin başkan aday adayı Trump hakkında yapılan araştırmaları ele geçirdiği bildirildi.
ABD medyasındaki haberlere göre, Demokrat Parti Ulusal Komitesi yetkilileri ve bazı siber güvenlik uzmanları, Rus internet korsanlarının veri tabanına girdiğini bildirdi. Bilgisayar korsanlarının, Demokrat Parti’nin sistemlerindeki tüm e-postalar ve yazışmalara da eriştiği belirtildi.

Washington Post gazetesi, Rus korsanların bir yıldır sisteme erişimlerinin bulunduğunu, bunun geçen hafta fark edilmesi üzerine tüm bilgisayar sisteminin temizlendiğini yazdı.

Erişilen veriler arasında Demokrat Parti’nin Trump hakkında yaptığı araştırmaların olduğu ancak mali bilgiler, bağışçıların isimleri ya da kişisel bilgilerin bulunmadığı açıklandı. Parti yetkilileri ve siber güvenlik uzmanları, sisteme yapılan sızmayı “geleneksel casusluk” olarak değerlendirdi.

“AĞ GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Komite Başkanı Debbie Wasserman Schultz, yaptığı yazılı açıklamada, Rus korsanların sisteme girdiğini doğruladı. Schultz, korsanların girdiğini fark ettiklerinde hemen bir bilişim şirketini görevlendirerek ağ güvenliğinin sağlanmasına çalıştıklarını kaydetti.

Trump‘ın siyasete yeni girmiş olması nedeniyle istihbarat birimlerinin nispeten az bilgi sahibi olduğu, mümkün olduğunca çok veri toplamaya çalışıldığı ifade edildi.

ABD Merkezi Haberalma Teşkilatının (CIA) eski danışmanlarından Robert Deitz, bu tür istihbarat faaliyetlerinin hedefin eğilimlerini öğrenme amacı taşıdığını söyledi.


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?