Son Dakika! Demirtaş ve Yüksekdağ Tutuklandı

admin     04-11-16     Genel     , , , , , , , ,      549 Defa Okundu

Son dakika gelişmesi… HDP’ye yönelik terör operasyonunda tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ tutuklandı.

son-dakika-demirtas-ve-yuksekdag-tutuklandi-8929009_6116_300

HDP‘ye yönelik terör soruşturması kapsamında gece Diyarbakır‘daki evinde gözaltına alınan HDP Eş Genel BaşkanıSelahattin Demirtaş, tutuklanması talebiyle sevk edildiği Diyarbakır 2. Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı. Ankara‘da gözaltına alınan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ da aynı mahkeme tarafından tutuklandı.

12 MİLLETVEKİLİ GÖZALTINA ALINMIŞTI

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), KCK ve 6-8 Ekim olaylarına yönelik soruşturmalar kapsamında ifade vermeye gitmedikleri için aralarında HDP Eş Genel BaşkanlarıSelahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da bulunduğu 12 milletvekili gözaltına alındı.

5 MİLLETVEKİLİ TUTUKLANDI

Gözaltında bulunan isimlerden HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken Bingöl‘de tutuklandı. Baluken’in ardından milletvekilleri Leyla Birlik ve Nursel Aydoğan da tutuklandı. İlerleyen saatlerde ise HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ da tutuklandı.

DEMİRTAŞ’A YÖNELİK SUÇLAMALAR

Hakkında en fazla dosya bulunan HDP Eş Genel Başkanı ve İstanbul MilletvekiliSelahattin Demirtaş‘ın fezlekelerinde, “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak”, “Terör örgütü üyesi olmak”, “Silahlı terör örgütüne üye olmak” ve “Örgüt adına suç işlemek” suçlarını işlediği yer alıyor.

Demirtaş’ın dosyasında bulunan diğer suçlar şöyle:

Türkiye Cumhuriyeti’ni alenen aşağılamak, terör örgütü propagandası yapmak, Türk milletini, cumhuriyeti ve TBMM’yi alenen aşağılamak, Cumhurbaşkanına hakaret, devletin askeri ve emniyet teşkilatını alenen aşağılamak, terör örgütü PKK propagandası yapmak, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek, kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret, 298 sayılı kanuna muhalefet, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek, 2911 sayılı kanuna muhalefet, hakaret, suç işlemeye alenen tahrik, kanunlara uymamaya tahrik, kamu görevlisinin aleyhine iftira, suç işlemeye tahrik ve suç işlemeye azmettirme, devletin birliği ve bütünlüğünü bozmaya teşebbüs.”

FEZLEKELERİNDEKİ SUÇLAR

Yüksekdağ’ın fezlekelerindeki suçlar arasında şunlar bulunuyor:

“Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, terör örgütü propagandası yapmak, suç işlemeye alenen tahrik, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini, devletini, yargı organlarını, askeri ve emniyet teşkilatını alenen aşağılama, devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozma, suçu ve suçluyu övmek.”

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, terör soruşturması kapsamında gece İlEmniyet Müdürlüğü ekiplerince Diyarbakır‘ın merkez Kayapınar ilçesindeki evinde gözaltına alınmıştı. HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ da gece Ankara‘daki evinde gözaltına alınarak, Diyarbakır‘a getirilmişti.

3 VEKİL SERBEST BIRAKILDI

Öte yandan HDP milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Ziya Pir ve İmam Taşçıer ise savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

“SİLAHLI TERÖR ÖRGÜTÜNE ÜYE OLMAKTAN” SUÇLANIYORLAR

Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, HDP Milletvekilleri Demirtaş, Yüksekdağ, Önder, Pir, Yıldırım ve Taşçıer hakkında “silahlı terör örgütüne üye olma, suç işlemeye tahrik ve terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından soruşturma yürütüldüğü belirtildi.

MARDİN MİLLETVEKİLİ YILDIRIM TUTUKLANDI

Dün gece gözaltına alınan, Diyarbakır‘da bu sabah sevk edildikleri adliyede savcının tutuklanmasını istediği Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım da çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı.

HAKKARİ MİLLETVEKİLİ SELMA IRMAK TUTUKLANDI

Halkların Demokratik Partisi Hakkari Milletvekili Selma Irmak Hakkari‘de tutuklama talebiyle sevkedildiği hakimlikçe tutuklandı.

Selma Irmak, bu sabah gözaltına alınan HDP Eş Genel Başkanlarının da bulunduğu 12milletvekili arasındaydı. Selma Irmak hakkında “Terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla soruşturma açılmıştı.

ŞIRNAK MİLLETVEKİLİ ENCU DA TUTUKLANDI

Terör soruşturması kapsamında gözaltına alınan HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encu, Şırnak Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı.


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?