Son dakika Haberleri

admin     19-07-16     Genel     , , , , , , , , , , , ,      480 Defa Okundu

‘Pişman oldum, geç kalmıştım’

 578e03ec67b0a929f0b97452

 

Darbe girişimiyle ilgili yeni detaylar ortaya çıkıyor. Soruşturma kapsamında tutuklanan Konya Jandarma Bölge Komutan Tuğgeneral Timurcan Ermiş, “Darbe girişiminden önceden haberdar olmadığını savundu. Ermiş’in, “Sonradan haberdar oldum. Pişman olmuştum ama gecikmiştim. FETÖ üyesi değilim. Darbenin istikameti FETÖ’ye doğru gitmekteydi. Akıncılar üst komutanının kim olduğunu bilmiyorum. Teslim olmaya yakın uçaklar alçak uçuş yapmaya başladı” dediği belirtildi.

Savcılık kaynakları, darbe girişimine ilişkin belgelerde, Genelkurmay Başkanı ve İkinci Başkanının kim olduklarının belli olmadığına, buna ilişkin bir atama görülmediğine dikkat çektiler. Atama emirlerinde, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in isimlerinin karşısının boş bırakıldığı bildirildi. Savcılık yetkilileri, bu durumu, darbecilerin Akar ve Güler paşaları önce darbeye katılma konusunda ikna etmeye çalışacakları, eğer bu mümkün olmazsa öldürerek etkisiz hale getirecekleri şeklinde değerlendirdiler. Savcılık yetkilileri, gözaltına alınan şüphelilerin, soruşturma dosyasına giren 81 ile ilişkin atama belgelerine göre belirlendiğini de söylediler.

EDOK KOMUTANI DA GÖZALTINDA 

Savcılık kaynakları, darbenin FETÖ bağlantısını, dosyaya giren bazı şüphelilerin ifadelerinin yanı sıra 15 Temmuz gecesi, darbecilere yardım ederken yakalanan eskipolis amirleri Lokman Kırcılı ve Gürsel Aktepe’nin ifadelerinin etkili olduğunu bildirdiler. Generallerin, savcılık sorgusu tamamlandıktan sonra da 20 er de savcılık sorgusu için Ankara Adliyesine getirildi. Savcılık yetkilileri, Kara Kuvvetleri Komutanlığı EDOK Komutanı Metin İyidil’in de gözaltına alındığını belirttiler.

‘DARBE FETÖ İSTİKAMETİNDEYDİ’

Edinilen bilgiye göre, şüphelilerden Konya Jandarma Bölge Komutan Tuğgeneral Timurcan Ermiş, darbe girişiminden önceden haberdar olmadığını savundu. Ermiş’in, “Sonradan haberdar oldum. Pişman olmuştum ama gecikmiştim. FETÖ üyesi değilim. Darbenin istikameti FETÖ’ye doğru gitmekteydi. Akıncılar üst komutanının kim olduğunu bilmiyorum. Teslim olmaya yakın uçaklar alçak uçuş yapmaya başladı” dediği belirtildi. Sorgularının ardından Öztürk dahil 26 general “Anayasayı ihlal, Hükümeti karşı suç, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı silahlı isyan ve Cumhurbaşkanına suikast” suçlamalarıyla tutuklandı.

SİNCANDA’DAN 99 TUTUKLAMA

 Gözaltına alınan Akıncı 4. Ana Jet Üssü Komutanı Tuğgeneral Hakan Evrim, İstanbulKuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Ömer Faruk Harmancık ve Kara Pilot Kurmay Yarbay Murat Karakuş’un (Akın Öztürk’ün damadı) da aralarında bulunduğu 99 şüpheli, “silahlı terör örgütü kurmak”, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “kasten adam öldürme” suçundan Ankara Batı 2. Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı. Tuğgenaral Evrim ifadesinde, “50-60 kişilik grup geldi. Kendilerine teçhizat ve silahlazım olduğunu söylediler. Direnemedim, isteklerini yerine getirdim. İsteklerinin yerine getirilmeleri konusunda da talimat verdim. Olaylardan haberdar olmadım,darbeci değilim” dedi.


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?