Yıldırım: İstihbaratı tek çatıda topluyoruz

admin     20-08-16     Genel     , ,      465 Defa Okundu

57b839f418c7730e24fafbcb

Başbakan Binali Yıldırım, istihbaratta en önemli konunun dinlemek değil, dinleyeni kimin dinleyeceği olduğunu belirterek, “Yani yaptığı dinlemeyi kendi grup çıkarı için mi, şeytani amaçları için mi kullanacak? Bunları da kapsayan bir çalışma yapılıyor” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul‘da yabancı medya temsilcileri ve yabancı dilde yayın yapan yerli medya kuruluşlarının temsilcileriyla görüştü.
Başbakan bu görüşmede özellikle istihbaratın yeniden örgütlenmesi ile ilgili çok önemli açıklamalar yaptı.
Yıldırım gazetecilere yaptığı açıklamada şunları söyledi:
* “MİT‘le ilgili bir çalışmamız var. Gelişen dünya şartları, iletişim teknolojileri istihbarat örgütlerinde de yenilenme gerekiyor. Örneğin, ABD için milat 11 Eylül 2001 oldu. O tarihten sonra yeniden yapılanmaya gittiler”.
* “15 Temmuz bir kez daha gösterdi ki koruyucu önlem, önleyici istihbarat çok önemli. (..) Keşke bize haber gelmemiş olsaydı, ama darbe girişimi önlenebilmiş olsaydı.”
* “O yüzden istihbarat teşkilatının, özellikle iç istihbaratın güçlendirilmesi gerekiyor. İstihbaratı iç ve dış olarak yeniden yapılandıracağız. Ama sınıra kadar geldim, burada durdum demeyecek.
* “Bunların üzerinde de bir istihbarat koordinasyon, bir çatı yapı teşkil edilecek. Amaç, hem onların birlikte çalışmasını sağlayacak, hem de onları denetleyecek bir yapı.
* “Çünkü bugün istihbaratta en önemli konu dinlemek değil. Dinleyeni kim dinleyecek? Yani yaptığı dinlemeyi kendi grup çıkarı için mi, şeytani amaçları için mi kullanacak? Bunları da kapsayan bir çalışma yapılıyor.”


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?